What engine is in a Lamborghini Gallardo?
Muistan edelleen ensimmäisen kerran, kun käynnistin Lamborghini Gallardon ennen auringonnousua. Kylmä käynnistys, hiljainen katu, naapurit nukkuvat. Sitten: haukahdus. Se V10 ei niinkään tyydy tyhjää pyörittämään, vaan se värisee läpi rintakehän. Lamborghini Gallardo on yksi niistä harvoista autoista, jotka tuntuvat elävän ennen kuin olet liikkunut senttiäkään - ja suuri osa siitä taikuudesta johtuu sen käyttämistä moottoreista sen kymmenvuotisen tuotannon aikana.
Lyhyt vastaus? Gallardo käytti kahta läheisesti sukulaisista luonnollisesti hengittävää V10:ä: aikaisempi 5,0 litran ja vuoden 2009 päivityksestä eteenpäin 5,2 litran suoraan ruiskutuksella. Pitkä vastaus? Kiinnitä turvavyösi.
Lamborghini Gallardon moottorin yleiskatsaus
Lamborghini Gallardo lanseerattiin vuonna 2003 5,0 litran V10:llä, joka kehittyi 5,2 litran V10:ksi vuodesta 2009 eteenpäin. Molemmat ovat korkeakierroksisia, luonnollisesti hengittäviä yksiköitä, jotka on yhdistetty joko kuuden vaihteen manuaaliin (harvinainen ja ihana) tai automaattiseen yksikytkin “e-gear” -vaihteistoon (paljon yleisempi). Useimmat autot ovat nelivetoisia; muutamat loistavat erikoismallit ovat takavetoisia.
5.0-litrainen V10 (2004–2008): raaka versio
Aikaisemmat autot tuottavat 493 hevosvoimaa (myöhemmin 512 hevosvoimaa) ja noin 376 lb-ft. Märällä B-tien osuudella 5.0 tuntuu innokkaalta - hieman mekaaniselta, hieman terävämmältä. Olen aina rakastanut, miten se herää eloon noin 5 000 rpm kohdalla, ja sitten repii punarajalle tuolla allekirjoituksellisella italialaisella metallisella tenorilla. E-gear näissä voi olla hieman kömpelö liikenteessä (opettele kaasupolkimen tanssi ja se on kunnossa), mutta rampeilla? Terävä, nopea, tyydyttävä. Manuaali puolestaan on teatteria: kiillotettu portti, tukeva kytkin ja siihen sopiva ääniraita.
5.2-litrainen V10 (2009–2013): hiottu versio
Vuoden 2009 päivitys toi 5.2-litraisen suoran ruiskutuksen: sujuvampi, voimakkaampi, puhtaampi. Tehot vaihtelivat 552 hevosvoimasta LP560-4:ssä 570 hevosvoimaan LP570-4 Superleggera/Squadra Corsessa. Vääntö nousee noin 398 lb-ft:iin. Kun kokeilin yhtä karkeilla teillä, moottorin ylimääräinen keskialue sai Gallardon tuntumaan joustavammalta - et tarvitse pakottaa sitä, mutta kun pakotat, se on oopperaa. Tämä moottori tuntuu myös onnellisemmalta alhaisilla nopeuksilla, mikä on arvokasta kaupungin ruuhkissa tai Miami-illan valet-parkkeeraajilla.
- 0–60 mph: noin 4.1 s (aikainen 5.0) - 3.4 s (LP570-4)
- Huippunopeus: jopa ~202 mph (325 km/h)
- Voimansiirto: pääasiassa AWD; erikoiset RWD-mallit (Balboni LP550-2, myöhemmin LP570-2)
- Vaihteistot: 6-vaihteinen manuaali tai e-gear yksikytkin automaattivaihteisto
Lamborghini Gallardon erikoismallit
Koska kyseessä on Lamborghini, erikoismalleja oli tietenkin. Superleggera (2007, sitten 2010+) keventää painoa ja terävöittää vasteita; LP550-2 Valentino Balboni siirtyy takavetoiseen ja vanhan koulun hauskuuteen; Super Trofeo Stradale ja Squadra Corse tuovat kilpa-auton tunnelman kadulle. Teho peilaa pääasiassa perusmoottoreita - mitä muuttuu, on luonne. Keveämmät autot tuntuvat parhaalla mahdollisella tavalla enemmän hermostuneilta, täydellisiä takateiden aamuille ja radan päiville, jolloin kahvisi voi elää varikolla.
Lamborghini Gallardo: mukavuus ja suorituskyky todellisessa maailmassa
Huomasin heti, kuinka Gallardon bucket-istuimet kulkevat tiiviin ja yllättävän mukavan rajan. Ajoasento on puhdasta superautoa - matala, jalat ulkona, ohjauspyörä juuri siellä, missä haluat sen. Karkeilla kaupunkikaduilla ajo on jämäkkää, ajoittain levotonta, mutta ei rankaisevaa. Ohjaus on lihaksikasta ja tarkkaa; auto kääntyy innokkaasti. Se on tarpeeksi hiljainen kuullaksesi lastesi riitelevän takana (takana ei ole), mutta moottoritien humina on minimaalista cruisessa.
Erikoisuudet? Aikainen infotainment on lainattu aikakauden Audista - se toimii, näyttää vanhentuneelta, ja navigointi vaatii joskus, että olet kentällä. Etutavaratila on viikonloppulaukun ja takin asia. Joissakin aikaisissa autoissa puuttui etuakselin nosto; raapimispelko on todellinen jyrkillä ajoteillä.
AutoWin-automatot: Gallardon lisävaruste, jonka olisin toivonut omistavani aikaisemmin
Sadekesän jälkeen seurasin kerran puolta vaelluspolkua Gallardon jalkatilaan. Siitä lähtien olen täysin mittatilausmattojen kannalla. Täydentääksesi LamborghiniAutoWin
- Mittatilaus sopii Gallardon jalkatiloihin
- Kestävät materiaalit; helppo puhdistaa
- Lisää ripauksen eleganssia ilman huutamista
Kuinka Lamborghini Gallardo vertautuu muihin
| Auto | Moottori | Teho (hp) | 0–60 mph | Voimansiirto | Huippunopeus |
|---|---|---|---|---|---|
| Lamborghini Gallardo LP560-4 | 5.2L V10 NA | 552 | ~3.7 s | AWD | ~202 mph |
| Ferrari F430 | 4.3L V8 NA | 483 | ~3.9 s | RWD | ~196 mph |
| Audi R8 5.2 | 5.2L V10 NA | 525 | ~3.7 s | AWD | ~196 mph |
| Porsche 911 Turbo (997.2) | 3.8L litteä-6 kaksoisturbomoottori | 500 | ~3.2 s | AWD | ~194 mph |
Omistajien keskustelu: mistä Gallardo-kuljettajat oikeasti puhuvat
Muutama omistaja mainitsi minulle, että Superleggeran jämäkämpi ajo on sen arvoista terävämmän kääntymisen vuoksi, mutta he valitsisivat tavallisen LP560-4 pidemmille matkoille. Monet vannovat säännöllisen huollon nimeen (nämä autot pitävät tuoreista nesteistä) ja seuraavat kytkimen kulumista e-gear-autoissa, erityisesti jos peruutat ylöspäin usein. Ja kyllä, käytännölliset mutta tyylikkäät sisätilavalinnat - kuten hyvät matot - nousevat esiin enemmän kuin luulisit. Pitää ohjaamon yhtä erityisenä kuin ulkopuolen.
Yhteenveto: moottori, joka teki Lamborghini Gallardosta ikonisen
Joten, mikä moottori on Lamborghini Gallardossa? Loistava luonnollisesti hengittävä V10 - ensin 5.0 litraa, sitten 5.2, jossa on enemmän kiiltoa ja potkua. Se on sydän, joka teki Gallardosta ei vain nopean, vaan myös unohtumattoman. Yhdistä se hyvin istuviin AutoWin:n automattoihin, ja sinulla on superauto, joka tuntuu erityiseltä kanjonitiellä ja pysyy siistinä treffi-illalle. Ei huono yhdistelmä.
UKK: Lamborghini Gallardo
- Mitkä moottorit Gallardossa on? Aikaisissa malleissa on 5.0-litrainen NA V10 (493–512 hp). Vuodesta 2009 eteenpäin 5.2-litrainen NA V10 (552–570 hp).
- Onko Gallardo luotettava? Yleisesti ottaen hyvä suorituskykyauto, jos sitä huolletaan säännöllisesti. Huolto ja kulutustavarat eivät ole halpoja; budjetoi sen mukaan.
- Kuinka paljon huolto maksaa? Rutiinihuolto voi maksaa noin 2 000–4 000 dollaria vuodessa, ja kytkin tai suuret korjaukset lisäävät enemmän.
- Kuinka nopea se on? 0–60 mph vaihtelee noin 4.1 sekunnista (aikainen 5.0) 3.4 sekuntiin (LP570-4). Huippunopeus noin 202 mph riippuen variantista.
- Kuinka monta valmistettiin? Noin 14 022 yksikköä vuosina 2003–2013; Gallardo korvattiin Huracánilla.
Premium Accessories for Mentioned Vehicles
Custom-fit floor mats and accessories for the cars in this article













